Z televize určitě všichni znáte reklamy, které vás upozorňují na důležitost udržování zdravé střevní mikroflóry. K tomu slouží zejména potraviny, bohaté na probiotické bakterie. Název těchto potvůrek pochází z řečtiny a překlad už vám napoví více pro bio = pro život. Jednoduché, že?

Probiotika pro psa

Podle vědců je jedno o jakého savce se jedná. Probiotika pro jeho organismus mají vždy stejný význam – upravují rovnováhu střevní mikroflóry. Jinými slovy to znamená, že probitocké bakterie zabraňují různým jiným patogenním bakteriím v jejich pro organismus zkázonosné činnosti.

Stoprocentně to tedy platí pro psy a kočky. Na těchto dvou nejpopulárnějších domácích mazlíčcích totiž dlouhodobé studie probíhají především. A závěry jen potvrzují předchozí domněnky. Konzumace probiotik je prospěšná jak pro zdravá zvířata, tak pro zvířata s trávícími problémy či v rekonvalescenci. Podobně, jako je tomu s probiotiky u lidí.

Studie prokázaly zlepšení zdravotního stavu čtyřnohých mazlíčků

Studiemi bylo zjištěno, že kočky a psi, kteří přijímali zvýšenou dávku probiotik, vykazovali výrazné zlepšení zdravotního stavu. Pokusným skupinám byly odebírány a testovány vzorky stolice a výsledky byly velice zajímavé.

Před záměrným podáváním probiotik vykazovali všichni testovaní jedinci relativně vysokou přítomnost patogenních bakterií. Tyto jsou nebezpečné zejména proto, že do těla uvolňují jedovaté toxiny. Čím více bakterií tím více toxinů, které tělo oslabují. Pak už stačí málo a může dojít k infekčnímu nebo virovému onemocnění, kterému by se jinak imunitní systém zvířete bez problémů ubránil.

Jakmile byl u zvířat zvýšen příjem probiotik (konkrétně se jedná o bakterii Lactobacillus  acidophilus), hladina patogenních bakterií klesla na minimum. Byly nahrazeny prospěšnými Lactobacily a tím následně klesla i hladina toxinů a dalších špatných látek.

Bohužel, studie také zjistily, že jakmile se s podáváním probiotik přestane, střevní mikroflóra se postupně navrátí do původního, naprosto nevhodného stavu. Počet Lactobacilů se sníží a opět naroste počet patogenních mikrooganismů.  I přesto byla u zvířat, kterým byla někdy probiotika podávána,  prokázána vyšší hladina zdravých bakterií, než u těch, kterým tyto nebyly podány nikdy.

Probiotika pes

Příjem probiotik výrazně ovlivní krevní obraz, imunitu a psychiku

Studie ale nezohledňovaly pouze stav trávící soustavy, ale organismy psů a koček jako celky. Vědci tedy došli i k dalším zajímavým zjištěním. Zvýšená míra podávání probiotik má totiž vliv také na krevní obraz, imunitu a psychický stav. Jejich vliv je tedy mnohem větší, než se lidé všeobecně domnívají.

Kdy doporučujeme podávat probiotika?

Ze všech výše uvedených důvodů lze občasné přidání probiotik do stravy vašich mazlíčků jedině doporučit. Zejména, pokud zvířátko v poslední době prodělalo průjmové onemocnění, nebo se zotavuje z nějaké jiné nemilé choroby. Zde je jen vhodné zmínit, že podávání jakéhokoliv, byť sebeléčivějšího, přípravku je vždy vhodné konzultovat s veterinářem.

Probiotika je vhodné také nasadit, pokud jsou naši čtyřnozí miláčci z jakéhokoliv důvodu ve stresu – například během stěhování, když prochází životní změnou (např. kastrace, úmrtí druha) nebo když musí čelit nepříznivým vlivům prostředí – náhlá změna počasí (zvláště na podzim dochází často k prudkým ochlazením), stěhování z bytu na zahradu a podobně.

Závěrem lze shrnout, že probiotika jsou vhodná pro nemocná zvířata úplně stejně, jako pro ta zdravá. U nemocných pomáhají v jejich uzdravení, u těch druhých jsou neocenitelným pomocníkem v prevenci řady chorob a neduhů.

Zdroje:

Fuller R., G. R. Gibson: Modification of the intestinal microflora using probitocis, Gastroentology 1997
Baillon M.-L-, Z. V. Marshall-Johnes,  R.F. Butterwick: Lactobacillus acidophilus promotes beneficial gastrointestinal and sytemic effects in helathy cats and dogs, Journal of Veterinary Internal Medicine, 2003

Autor: David Navara

Zdroj: http://www.mazlickoviny.cz/clanek/maji-probiotika-pozitivni-vliv-na-zdravi-psu-a-kocek