Polovina českých domácností chová podle statistik alespoň jednoho domácího mazlíčka. V počtu chovaných zvířat na počet obyvatel jsme v Evropě na samé špičce. Není tedy divu, že pes či kočka jsou tak pro mnohé z nás právoplatným členem rodiny a v případě, že by jeho stav vyžadoval zákrok veterináře, neváhali bychom se kvůli němu i zadlužit.

pujcovani
FOTO: Profimedia.cz

Ročně chovatelé za veterinární péči zaplatí i tisíce korun.

Veterinární péče je v Česku dost drahá, mnohé majitele domácích mazlíčků tak jedna návštěva na veterině přijde na stovky až tisíce korun. „Někdy mám pocit, že platím i za pozdrav, když vejdu do ordinace,” posteskla si pro Novinky.cz majitelka psa a kočky, čtyřicetiletá Iveta z Prahy.

„Chtěla jsem dát vykastrovat kočku. V ordinaci mi náklady předběžně spočítali na 3500 korun. Jenže nakonec u kočky zjistili problémy s ledvinami, musela podstoupit několik infuzí a účet se tak téměř zdvojnásobil. Kdyby mi nepůjčila sestra, na zákrok bych neměla,” popsala svou situaci Iveta.

Tři pětiny lidí by si na zákrok vzaly půjčku

Podobně jako paní Iveta, i mnohé další majitele domácích mazlíčků dostane do finančních problémů účet u veterináře. Ti, kteří na to nemají, jsou dokonce ochotni se zadlužit. Podle aktuálního průzkumu GE Money Bank by si totiž téměř tři pětiny lidí na veterinární léčení svého zvířete vzaly půjčku.

„Bez domácích mazlíčků si řada Čechů nedovede svůj život představit, jsou ochotní do nich investovat nemalé částky a v případě potřeby si na péči o ně dokonce půjčit,“ uvedl Josef Libertín z GE Money Bank.

Lidé by si na zákrok nejčastěji půjčili do pěti tisíc korun (zmínily více než dvě pětiny dotázaných). Ovšem výjimkou nebyla ochota zadlužit se i mnohem více. Třetina chovatelů by si bez váhání půjčila mezi pěti až deseti tisíci korunami a čtvrtina více než 10 tisíc korun, přičemž v průměru každý desátý majitel domácího zvířete by si byl ochoten půjčit na léčení i přes 20 tisíc korun.

Zákroky jdou do tisíců korun

Majitelé domácích mazlíčků sahají do peněženky každou chvíli. Téměř dvě třetiny z nich utratí měsíčně za jejich potřeby mezi 200 a 1000 korunami. Pětina dotázaných má zdravá zvířátka a jejich výdaje na veterinární péči jsou minimální.

Naproti tomu téměř polovina dotázaných přiznává, že ročně platí za návštěvy veterináře minimálně tisíc korun. Často jde ale i o mnohem vyšší částky.

 

Orientační ceny veterinární péče
Zákrok Cena v Kč
Vakcinace 100 – 600
Čipování 500 – 850
Odstranění zubního kamene 300 – 1 200
Odběr a analýza krve 450
RTG 300 – 1 200
SONO 400 – 600
Magnetická rezonance 5000 – 13 000
Kastrace fenky/psa 2 500 – 6 000/
1 200 – 3 000
Fixace zlomené končetiny 5 000 – 15 000
Operace pupeční, tříselné kýly od 6 000
Přetržený kolenní vaz od 6 000
Zdroj informací: GE Money Bank

Stokorunové částky pokrývají zpravidla jen nejzákladnější veterinární úkony. Pokud však nastane situace, že zvíře potřebuje složitější vyšetření nebo léčbu, pak se často jedná o tisíce korun.

S vyššími náklady je třeba počítat také v případě, že chce páníček pro svého miláčka nadstandardní péči. Tou může být například rehabilitace po zlomenině končetiny nebo po těžší nemoci, kdy jedna terapie přijde na 300 až 500 korun. Veterinární kliniky nabízejí také preventivní balíčky, jejichž cena se pohybuje od jednoho do pěti tisíc korun, podle toho, jaká vyšetření zahrnují, a o jak velké zvířátko jde.

Příplatek za příjezd veterináře domů až 500 korun

S konzultací a doporučeními například u redukční diety může cena vyskočit ještě o další až dva tisíce korun. Pozve-li si majitel veterináře domů, pak zaplatí běžnou taxu za konzultaci, prohlídku či zákrok, k tomu příplatek za návštěvu 200 až 500 korun a dále cestovné (většinou 10 korun za každý kilometr, který veterinář ujede).

O tom, jak jsou páníčci se svými mazlíčky často až bytostně spjatí, svědčí i rozšiřující se nabídka plastické chirurgie pro zvířata. Například plastiku psích víček je možné pořídit od dvou tisíc korun a plastiku kůže podle rozsahu za pět až deset tisíc korun.

 
Barbora Buřínská, Novinky
http://www.novinky.cz/finance/351454-cesi-si-kvuli-domacim-mazlickum-klidne-pujci-desitky-tisic.html