Jedním z nejčastějších důvodů, proč klienti přivádějí psy, bohužel nejenom středního a vyššího věku, k veterináři, je artróza. Jde o degenerativní onemocnění, při kterém dochází k poruše obnovy kloubní chrupavky a v návaznosti na ni také ke změnám kosti a přilehlých měkkých tkání. Artróze předchází zánět kloubu – artritida. Oba stavy se klinicky projevují bolestivostí, kulháním různého stupně a různě nízkou tolerancí pohybové zátěže. Pro většinu veterinářů jsou první volbou léčby artrózy tzv. nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) s účinnou látkou např. meloxicam, karprofen, celecoxib apod. I když jsou tyto léky často velmi účinné, mají zvláště při dlouhodobějším používání schopnost způsobit u psů jaterní, ledvinové a/nebo gastrointestinální komplikace. Léky však nemusí být ve všech případech jedinou nebo nejlepší možností léčby artrózy.

Vysoce účinné pro zmírnění bolesti a zánětu mohou být byliny a bylinné extrakty. Jejich mechanismy jsou často podobné mechanismům léčiv, ale bez mnoha potenciálních negativních vedlejších účinků.

Kurkuma je kvetoucí rostlina z jihovýchodní Asie a indického subkontinentu. Kurkuma, běžná přísada v indické kuchyni, se po tisíce let používá jako lék v ájurvédské (tradiční indické) medicíně. Oranžovožlutá barva kurkumy pochází z její hlavní aktivní složky, kurkuminu. Kořen kurkumy obsahuje více než 235 účinných látek, včetně kurkuminoidů a esenciálních olejů. Tyto sloučeniny mají potenciál prospívat zvířatům s artritidou a artrózou různými způsoby, včetně snížení zánětu, ZABRAŇUJÍ poškození chrupavky a DESTRUKCI kostí. Klinické studie prokázaly, že výtažky z kurkumy snižují bolest a zvyšují rozsah pohybu u artritických psů i u jiných zvířat. Efekt mnohonásobně zvyšuje kombinace kurkumy s tukem a/nebo černým pepřem. Takto biologicky dostupná forma umožňuje 3-5 mg kurkumy na kilogram živé hmotnosti psa každých dvanáct hodin. Kurkumin je považován za bezpečný; vedlejší účinky nebo toxicita jsou vzácné, ale mohou zahrnovat gastrointestinální potíže nebo alergickou dermatitidu.

Pes ve výskoku na procházce

Další bylina běžně používaná k léčbě artrózy je boswellia neboli indické kadidlo. Pryskyřice získaná z tohoto stromu, který pochází z Indie, se také po staletí používá v ájurvédské medicíně. Primárními složkami jsou boswellové kyseliny, ačkoliv pryskyřice obsahuje další bioaktivní sloučeniny. Ve studii z roku 2004 byl extrakt z pryskyřice boswellia podáván psům s artrózou v dávce 40 mg/kg každých 24 hodin po dobu 6 týdnů. U psů bylo sledováno několik parametrů včetně občasného kulhání, lokální bolesti, ztuhlé chůze, kulhání při pohybu a kulhání po dlouhém odpočinku. Všechny parametry vykazovaly na konci studie statisticky významné zlepšení. Boswellia je snadno dostupná jako volně prodejný doplněk a v mnoha veterinárních doplňcích tzv. kloubní výživy. Nežádoucí účinky, i když nejsou časté, mohou zahrnovat gastrointestinální potíže.

Stále častější je využívání pro léčbu bolesti u psů přípravků z konopí. Složky v konopí, ať už jsou popsány jako konopí nebo marihuana, mohou mít pozitivní účinky na zánětlivou i neurogenní bolest prostřednictvím různých mechanismů. Kanabinoidy jako CBD a THC ovlivňují bolest přímo prostřednictvím endokanabinoidních receptorů.

Arnika je malá vysokohorská bylina se žlutými květy, z nichž se vyrábí čaj, tinktura nebo masážní olej. Působí protizánětlivě a zmírňuje bolest při modřinách, výronech, artritidě a zánětech. Arnika se u psů používá zevně.

Aktivní složka kapsaicin činí z kajenského pepře kontaktní rubefacient, což znamená, že při lokální aplikaci zvyšuje prokrvení bolavých kloubů a bolestivých oblastí. Kapsaicin také působí jako nervový blokátor, snižuje bolest. Kajenský pepř je důležitý stimulant nebo katalyzátorová bylina, kterou lze v malých množstvích přidávat do směsí, čímž se zlepšuje jejich účinnost, přidávat do diety nebo podávat v kapslích.

Nejvýznamnějším rostlinným zdrojem alantoinu – stimulátoru buněčného růstu, který urychluje hojení ran, a dokonce i zlomenin kostí – je kostival lékařský. Tato tonizující a protizánětlivá bylina se nejčastěji používá ve formě masti nebo lihové tinktury na bolavé klouby, poranění, svalové namožení a jiná bolestivá místa.

Více než jen ochutit jídlo umí majoránka. Její protizánětlivé účinky z ní dělají oblíbenou bylinku při artritidě, bolestech kloubů a namožených svalech. Stejně jako ostatní kulinářské/ léčivé byliny se může užívat vnitřně nebo lokálně. Kromě zlepšení symptomů artritidy působí majoránka jako relaxační nervové tonikum, které pomáhá zmírnit nervové napětí a symptomy související se stresem.

Běžící pes na cestě

Je mnoho dalších bylin, které mohou ulevit bolavým kloubům. Patří k nim např. vojtěška, zázvor, ďáblův dráp, kůra vrby bílé, skořice a lékořice. Bolest je způsobena mnoha různými biologickými cestami a na mnoha různých tkáňových úrovních. Šanci na léčbu bolesti na různých úrovních zvyšuje použití multimodální terapie. I proto se doporučuje nepoužívat k léčbě bolesti pouze jednu bylinu. Výhody použití různých bylin pramení z různých mechanismů účinku vedoucích k synergickému účinku. Protože vhodné použití bylin pro zvířata je velmi bezpečné, kombinace více bylin a v případě potřeby také kombinace s klasickými léky často výrazně zlepšují výsledky. Kromě bylinné terapie a farmacie mají pacienti často prospěch z alternativních postupů, jako je akupunktura, chiropraktická terapie, fyzikální rehabilitace, injekční polysulfátované glykosaminoglykany, terapie pulsujícím elektromagnetickým polem, terapie studeným laserem a plazmová terapie bohatá na krevní destičky. Někdo přísahá i na využití kmenových buněk.

V případě, že má váš pes problémy s artrózou, nezapomeňte se na prvním místě zabývat jeho výživou! Špatná kvalita nebo biologicky nevhodné potraviny jsou možná největším přispěvatelem chronických zánětlivých procesů v těle a tím i bolavých kloubů.

NÁŠ TIP

Péče o klouby psa

Pro komplexní podporu pohybového aparátu vašeho psa zvažte i kvalitní kloubní výživu. Vyzkoušejte náš přípravek Péče o klouby. U štěňat podpoří správný růst a vývoj, u dospělých psů zase zdraví kloubů a bezproblémový pohyb. Pomáhá hojit zranění, hárajícím fenám dodá potřebné látky a pomůže jako prevence artritidy a osteoporózy. Dokáže zmírnit bolest od již propuknutých problémů s klouby.

MVDr. Milan Štourač, CSc.
Pes přítel člověka 5-2022