shutterstock_255040486

My Češi jsme milovníci zvířat. Celosvětově vynikáme v množství doma vlastněných koček a psů. Podle studií z roku 2012 máme doma celkem téměř dva miliony psů a milion koček. Většina chovatelů příliš neřeší, čím vším je může jejich miláček nakazit, ačkoliv riziko přenosu zde stále je a s narůstajícím počtem psů a koček chovaných doma riziko stále stoupá. Čeho bychom se vlastně měli bát?

 

Péče o psy za časů našich babiček

V dřívějších dobách – a není tomu tak dávno – byl standardně chov psů realizován na řetězu u boudy s minimální veterinární péčí. Se zákonem o povinném očkování proti vzteklině lidé z vesnic alespoň jednou ročně se svým psem vydali kamsi k veterináři. Děti přitom odjakživa se psy kolikrát i svačili stylem „jedno sousto já a jedno pes,“ a jak praví stařešinové, nikomu se nikdy nic nestalo. Podobný prototyp chování psa je realizován na vesnicích dodnes. A není tomu vlastně co vytknout. Je to každého svobodná volba, jak bude o svého psa pečovat. Neuškodí ale ucelený přehled o tom, čemu všemu vlastně čelíme. Aneb „to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou!“

 

Když nás blechy štípou celou noc

Vnější paraziti jsou drobným zrnkem písku ze všech možných rizik. Jak již mnozí chovatelé vědí, jsou blechy neobyčejně adaptabilní a přizpůsobivé, v každé zeměpisné oblasti na ně účinkuje jiná antiparazitická látka a přitom jsou schopny přenášet zárodky vnitřních parazitů a některé nemoci. Většina dnes známých nemocí (v současnosti asi 200 druhů) se přenáší krví na parazita a následným kousnutím člověka přechází na lidi nebo také slinami nakažených zvířat, dostanou – li se do krve (například záděrem). Přenášet se takto mohou lymská borelióza, klíšťová encefalitida, vzteklina. Z vnitřních parazitů jsou nejčastěji lidé postiženi škrkavkami, tasemnicí nebo měchovcem.

 

Kdy se bát a jak se bránit? Odčervení psa

Nejvíce ohroženými skupinami jsou samozřejmě děti, těhotné ženy a lidé s oslabenou imunitou. I proto se doporučuje psa alespoň jednou za půl roku odčervit, pokud přichází do styku s dětmi, doporučuje se odčervovat i častěji. Proti borelióze můžete svého psa očkovat, čímž snížíte riziko, že se nakazíte i vy. V neposlední řadě na vás váš pes může přenést i kožní plísně, tzv. dermatofytózy, které se ještě i dnes obtížně léčí. Jejich výskyt však můžete účinně omezit antiparazitními přípravky a pravidelným koupáním svého miláčka. S patřičnou péčí se není čeho bát!

 

 autor článku: Magdalena Hegerová