Když pes olizuje zeď, chybí mu vápník nebo ho pálí žáha? A patří mléko do kočičího jídelníčku? Jste-li majitelem psa nebo kočky, měli byste v tom mít jasno.

clanek-krmeni
Oba patří mezi šelmy, jejich jídelníček se ale shoduje jen částečně. | foto: shutterstock.com

Jaké všeobecně zažité mýty tedy neplatí, případně jen částečně?

1/ Kosti jsou pro psy to nejlepší krmivo

Drůbeží kosti nejsou pro psy vhodné, protože se štěpí na ostré špičaté úlomky. „Kůstka pak může poranit nebo proděravět střevní stěnu,“ varuje Leoš Železný, odborník na výživu koček a psů. Jiné kosti lze podávat, ale jen jako pamlsek, ve velikosti úměrné konkrétnímu psímu plemeni.

může pes kosti

2/ Kočka musí dostávat mléko

Některým kočkám mléko chutná, většině však způsobuje průjmy. „Pokud vaší kočce mléko chutná, dopřejte jí mléko kondenzované nebo zakysané mléčné výrobky,“ radí Adéla Burketová z kočičího webu.

3/ Psí strava by měla být pestrá jako lidská

Pes má jiné nároky na stravu než člověk. „Aniž by strádal, dokáže pes jíst celý život jednu značku granulí.“ Říká Vladimíra Tichá, mluvčí Českomoravské kynologické unie.

4/ Sytá kočka neloví myši

Jak říká Adéla Burketová: „Je to přesně naopak. Lov je pro kočku především zábavou, sytá se lovu věnuje s větší vervou než hladová.“

může kočka mléko

5/ Feny po kastraci vždy ztloustnou

Zda fena po kastraci ztloustne, je individuální. Může mít tendenci tloustnout, ale když ji chovatel nebude překrmovat a dopřeje jí dostatek pohybu, obezitou trpět nebude.

6/ Granule pro kočky jsou přesolené

Někteří lidé si myslí, že granule pro kočky jsou přesolené, způsobují nemoci ledvin a vznik ledvinových kamenů. „Hladiny soli jsou v kvalitních krmivech pečlivě vyváženy,“ vyvrací mýtus Leoš Železný. Pokud člověku přijde chuť silná, neznamená to, že je slaná. Nezkušený degustátor nemusí poznat slanost od výrazné kyselosti.

7/ Štěňata velkých plemen potřebují hodně masa

Majitelé štěňat velkých psů mají často pocit, že čím více je budou krmit, tím lépe, a dávají jim co nejvíc masa. Kosti pak neunesou váhu psího těla. „Následkem jsou vážné poruchy pohybového aparátu,“ upozorňuje Vladimíra Tichá.

vápník pro psa

8/ Když pes olizuje omítku, chybí mu vápník

Psi občas olizují zeď, ale není to tím, že by jim chyběl vápník. Podle Vladimíry Tiché psa kvůli nadměrnému přísunu živočišných bílkovin „pálí žáha“ a olizováním omítky se snaží upravit překyselení žaludku. Komerční krmiva obsahují vápníku dostatek.

Pro více informací, jak podpořit zdraví vašich mazlíčků, navštivte naše stránky s produkty pro psy a pro kočky.

Autor: MF DNES
Zdroj: http://hobby.idnes.cz/odbourejte-myty-z-krmeni-psu-a-kocek-zapomente-na-drubezi-kosti-i-mleko-13n-/hobby-mazlicci.aspx?c=A100510_002634_hobby-mazlicci_mce