Snížený zájem zvířete o potravu, ztráta radosti a zájmu o pohyb, mohou být spolu s dalšími příznaky způsobené oslabením imunitního systému. Virová infekce pak spouští nachlazení, které se projeví výtokem z nosu a očí, kýcháním, zarudnutím v krku a kašlem.

Pokud je kašel suchý a drsný spojený s dávením anebo zvracením, výtok z nosu a očí je vodnatý a čirý, může se jednat o komplex respiratorních onemocnění či infekční tracheobronchitidu.

Čemu věnovat pozornost?

Popisované příznaky lze pozitivně ovlivňovat podáváním veterinárních přípravků s obsahem vitaminů a stopových prvků (B, C, D, E vitamin, železo, zinek). Přípravky podporujícími imunitu lze nachlazení podobně jako u člověka i předcházet. Vitaminy a stopové prvky s příznivým vlivem na vitalitu a imunitu jsou obsaženy ve veterinárních přípravcích Péče o zažívání a Péče o srdce a cévy.

Kdy navštívit veterinárního lékaře?

Nachlazení a infekční tracheobronchitida se obvykle obejdou bez léčby antibiotiky, protože jsou často způsobené viry. Pokud výtok z nosu, kašel nebo dávení a zvracení neustupuje ani po 1-2 týdnech, či dochází ke zhoršení stavu, doporučujeme návštěvu veterinárního lékaře.