Hra o trůny je pro mnohé skvělou ságou, ale sledování scény, jak Daenerys pojídá syrové srdce hřebce, ze kterého jí teče krev po tváři, spolu se zlověstnou hudbou v pozadí, pro veřejnou oblibu tohoto svalu mnoho neudělalo. Když se Daenerys ve scéně se srdcem málem pozvrací, není to hrané. Scéna se točila skoro celý den, během kterého musela toto falešné srdce, vyrobené z hmoty na gumové medvídky, jíst pořád dokola, a v ten moment se jí skutečně zvedl žaludek. Scéna je vizuálně nechutná, ale srdce je ve skutečnosti velmi chutný kus zvířecího masa. Spolu s játry patří mezi první orgány, které šelmy ze své kořisti konzumují. Srdce je také velmi vhodné pro začátečníky, kteří chtějí začít krmit svého psa vnitřnostmi, ale neví, kde začít. Je velmi chutné a na rozdíl od jater nevyvolává u psů průjem. V podstatě ho mnoho autorů přirozené výživy psa mezi vnitřnosti ani nezařazuje. Srdce kteréhokoliv konkrétního zvířete chutná v podstatě úplně stejně jako jakékoliv jiné libové maso z tohoto zvířete. Kuřecí srdce má tedy podobnou chuť jako kuřecí prsa a hovězí srdce chutná jako velmi libová pečeně.
Co vše srdce nabízí?
Hovězí, vepřové nebo drůbeží srdce mají jinou chuť, ale všechna mají stejné důležité živiny: vitaminy skupiny B, zejména B12, železo, fosfor, zinek, měď, selen.
Srdce obsahuje mnohonásobně více fosforu než vápníku, proto by při jeho zkrmování měli být opatrní majitelé štěňat, zvláště velkých a obřích plemen. 100 gramů hovězího srdce obsahuje pouze 7 mg vápníku, ale 212 mg fosforu. Srdce je bohatým zdrojem všech vitaminů B, kromě kyseliny listové, ale má obzvláště vysoký obsah vitaminu B12. 100 g srdeční svaloviny poskytuje více než 200 procent doporučeného denního příjmu. Vitamin B12, musí být přítomen u několika enzymů, aby mohly vykonávat svou práci. Tyto enzymy aktivují chemické reakce, které přeměňují tuk na energii a pomáhají buňkám bojovat s karcinogeny. Vitamin B12, také odstraňuje homocystein z krve. Homocystein je aminokyselina produkovaná jako vedlejší produkt biochemických reakcí. Samotný homocystein není prospěšný, ale vitamin B12 jej může přeměnit na další užitečné látky. To je důležité, protože vysoké hladiny homocysteinu jsou spojeny se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění.
Srdce jakéhokoli zvířete má také vysoký obsah důležitého antioxidantu, koenzymu Q10. Koenzym Q10 (CoQ10, ubichinol nebo ubichinon) je nezbytný pro základní fungování buněk a optimalizaci srdečního rytmu. Uvádí se, že hladiny CoQ10 s věkem klesají a jsou nižší u některých pacientů s některými chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, rakovina, cukrovka a poruchy imunity. Bylo provedeno omezené množství studií na zvířatech, ale existují určité důkazy, že CoQ10 podporuje léčbu srdečních onemocnění u psů. Neoficiální důkazy naznačují, že CoQ10 může být účinný při léčbě onemocnění dásní a některých druhů rakoviny.
Srdce poskytuje ve výživě esenciální aminokyseliny, které pomáhají budovat svaly, ukládat energii a zvyšovat sílu a vytrvalost. Srdce také obsahuje dvakrát tolik kolagenu a elastinu než běžné maso, což je důležité pro zdravé klouby. Srdce má vyšší obsah taurinu, který je důležitý pro dobrý zrak a nervový systém, obzvláště je nezbytný u koček.
Srdce má zvenčí relativně hodně tuku, který je však ve výživě psů žádoucí. Pouze pokud pes potřebuje z jakéhokoliv důvodu nízkotučnou dietu, dnes především z důvodu obezity, odstraněním povrchového tuku získáme kvalitní dietetickou krmnou komponentu. Uvnitř srdce se nacházejí chrupavky, které psům při krmení nedělají žádné problémy.
Srdce drůbeže, zejména kuřat, lze s úspěchem využít jako „kapsičku“ na podávání léků. Srdce je také využíváno v orgánové terapii. Srdce jako součást diety může pomoci zlepšit zdraví srdce a podpořit základní fungování buněk. Může také pomoci budovat svaly, vytvářet a ukládat energii, zvyšovat výdrž a vytrvalost, pomáhat zmírňovat příznaky nemoci a podporovat zdravé klouby.
Na co si dát pozor?
Při zkrmování srdce by měli být opatrní majitelé některých psích plemen. Srdce, stejně jako některé další zvířecí vnitřnosti, tedy dršťky, játra a ledviny, obsahuje zvlášť velké množství purinů. Puriny jsou přirozenou součástí mnoha potravin. Objevují se v něm jako součást buněčného jádra. To znamená: čím více buněk má potravina, tím více purinů obsahuje. Puriny také vyrábí samotné tělo, protože je potřebuje k vytváření nových buněk. Puriny jsou proto přirozeným a životně důležitým produktem buněčného metabolismu. Mnoho purinů se kromě zvířecích vnitřností nachází také v červeném masu, šprotech, slávkách a krabech, kůži drůbeže nebo ryb, sójových výrobcích nebo jablkách.
Naproti tomu vejce a mléčné výrobky puriny téměř neobsahují, protože obsahují pouze několik buněk a buněčných jader. Totéž platí pro rostlinná krmiva, ale ne pro některé luštěniny, jako je sója, fazole nebo hrášek, které obsahují relativně vysoké množství purinů.
Proč způsobují puriny u některých psů zdravotní problémy?
Puriny se za normálních okolností štěpí v těle psa na kyselinu močovou a alantoin. Alantoin lze snadno vylučovat ledvinami. Existují však některá plemena psů, která mají narušený metabolismus purinů. Například u dalmatinů genetická vada způsobuje, že se puriny nerozkládají na alantoin, ale pouze na kyselinu močovou. Výsledkem je zvýšená hladina kyseliny močové, což může vést ke krystalickým usazeninám v ledvinách, močových cestách, kloubech a šlachách, což zase způsobuje další onemocnění.
Puriny se nedokážou v těle správně rozložit ani při určitých onemocněních (jako je například leishmanióza, dna nebo revmatismus), v tomto případě bez ohledu na plemeno.
MVDr. Milan Štourač, CSc.
Pes přítel člověka 4-21
Pro zdraví vašeho psa, včetně podpory srdce, doporučujeme zařadit do jeho stravy kvalitní doplňky. V naší nabídce produktů pro psy naleznete široký výběr doplňků stravy, které pomáhají srdci, kloubům, imunitě i celkové vitalitě. Díky pečlivě vybraným složkám podpoříte zdravý a aktivní život vašeho čtyřnohého parťáka.