Uši jsou velmi citlivým orgánem. Plemena s dlouhýma ušima jsou náchylnější k onemocněním uší více, než plemena se vzpřímenýma ušima. Zároveň platí, že různá onemocnění uší jsou častější u plemen s bohatě osrstěnýma ušima.

Čemu věnovat pozornost?

Podezření na infekci zvukovodu můžeme mít, pokud pes potřásá častěji hlavou, úporně a opakovaně drbe ušní boltce, drží hlavu na jednu stranu, otírá si uši o podložku anebo lze u něj pozorovat tmavý, hnisavý či zapáchající výtok ze zvukovodu.

Infekce zvukovodu může vyústit až ve ztrátu sluchu. Dalšími příčinami hluchoty mohou být vrozené vady (popsané např. u dalmatínů) a přirozeně, stáří organismu.

Infekcím zvukovodu a hluchotě způsobené infekcí, lze předcházet šetrným čištěním vnějšího zvukovodu a vnitřní stěny boltců. K odstraňování nečistot lze použít tampon navlhčený ve veterinárním přípravku ve formě roztoků s obsahem antiseptických léčivých látek ( např. extrakt z čajovníku Tea tree ) a propylenglykolu, pro rozpuštění a odstranění ušního mazu. U některých plemen (např. pudl) je žádoucí vystříhávání nebo vytrhávání srsti z okolí zvukovodu.

Kdy navštívit veterinárního lékaře?

Při podezření na probíhající infekci zvukovodu, zhoršení sluchu vašeho psa. Rovněž pokud nemáte zkušenosti s tím jak vystříhat (vytrhat) zvukovod, poraďte se s veterinářem.

Doporučené produkty