Péče o domácí mazlíčky,

zejména psy a kočky, je důležitá nejen pro zajištění tolik potřebné pohody zvířat – welfare, ale především pro udržení dobrého zdravotního stavu a zajištění správného průběhu fyziologických funkcí. Proto je velmi vhodné umět se zaměřit na podporu funkcí jednotlivých soustav psího či kočičího organismu a dle predilekčně problémových oblastí moci nabídnout tolik potřebnou prevenci. Ta je velmi důležitá zejména u plemen, která jsou disponovaná k určité zdravotní komplikaci, vyplývající ať už z tělesné konstituce či kondice anebo genetické predispozice.

Jsou však oblasti, které jsou společné pro všechny bez ohledu na plemennou příslušnost. K té velmi podstatné rozhodně patří otázka prevence před ektoparazity, z nichž nejvýznamnější podíl zaujímají klíšťata a blechy. Vedle zaužívaných chemických látek je nyní k dispozici repelentní biocidní obojek na bázi přírodní účinné látky Geraniol, který je účinný proti klíšťatům a blechám a vhodný pro psy i kočky. Účinek je deklarován po dobu tří měsíců a účinná látka Geraniol, který je součástí citronelového oleje získávaného z rostliny Cymbopogon citratus (Lemon grass), rozrušuje lipidový obal ektoparazita a zabíjí 99 % blech do 10 minut. Kromě toho působí jako silný repelent. FYTO OBOJEK nepáchne po chemikáliích, neobsahuje insekticidy, organofosfáty, karbamáty, pyrethroidy, organochlory, které zasahují nervový systém ektoparazita chemickou cestou, nejčastěji blokací acetylcholinesterázy a neobsahuje ani juvenilní hormony. Rostlinný extrakt ve formě aktivní substance nedosahuje potenciální zdravotní riziko pro člověka, zvíře a přírodu jako chemické látky běžně používané v biocidních přípravcích.

Zejména u větších a středních plemen psů je důležitá péče o pohybový aparát, avšak nelze opomíjet i plemena malá, u nichž se s potížemi lokomoce podmíněnými mj. onemocněním kloubů můžeme rovněž setkat. Komplexní péči o klouby a pohybový aparát psů bychom měli poskytovat nejen terapeuticky, ale především v zájmu prevence onemocnění pohybového aparátu, neboť kloubní potíže ovlivňují kvalitu života mnoha plemen bez rozdílu velikosti, samozřejmě v závislosti na věku psa a plemenné příslušnosti. Podáváním veterinárního přípravku PET HEALTH CARE PÉČE O KLOUBY, obsahujícím pět účinných látek (glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, MSM – organická sloučenina síry, kolagenní hydrolyzát a vitamin C), je příznivě ovlivněna stavba a výživa chrupavky, dochází k podpoře elastických vlastností kloubní tekutiny, což je vítanou pomocí při pohybových problémech psů. Uvedený přípravek se doporučuje přidávat psům do potravy mnohem dříve, než vyvstanou potíže s pohybovým aparátem, neboť glukosamin sulfát a chondroitin sulfát dodávají stavební látky k regeneraci chrupavky, MSM představuje prevenci osteoartrózy, kolagenní hydrolyzát saturuje chrupavku stavebními látkami a vitamin C posiluje šlachy a svaly v okolí kloubu a jeho nedostatek je významný při vzniku a rozvoji dysplazie kyčelního kloubu.

Zejména pro starší psy a psy s nadváhou je určen další z řady veterinárních přípravků PET HEALTH CARE PÉČE O SRDCE A CÉVY, který napomáhá zvyšovat revitalizaci organismu a jeho výkonnost. Obsahuje L-carnitin, jež přispívá k ochraně srdečního svalu před volnými kyslíkovými radikály, a látky přírodního charakteru, které pozitivně ovlivňují hmotnost psa. K nim patří Ginkgo biloba, které přispívá k rozšiřování cév a rychlejšímu cévnímu zásobení tkání, Garcinia cambogia pozitivně ovlivňuje metabolismus tuků a cukrů a Citrus aurantium (Synefrin) zvyšuje metabolismus, bez negativních důsledků na činnost srdce a krevní tlak. Kromě u starších psů a psů s nadváhou je vhodné používat veterinární přípravek pro sportovní psy a psy se zvýšenou zátěží, dobré je rovněž jej podávat u plemen, u nichž se často vyskytují srdeční vady a k nimž patří např. boxer, německá doga, irský setr, německý ohař, německý ovčák, novofundlandský pes či bernský salašnický pes.

Rovněž gastrointestinální trakt je soustavou, která si u psů zaslouží patřičnou pozornost, neboť jeho správným fungováním je determinovaný vývoj organismu, garantována správná funkce imunitního systému a celková kondice. Nejen proto je vhodné podávat přípravek PÉČE O ZAŽÍVÁNÍ, který obsahuje Spirulinu, Enterococcus faecium a další látky, které utišují podrážděný žaludek, stimulují zažívání, mají příznivý vliv na imunitu a podporují detoxikaci. Navíc tyto látky vhodně doplňují anthelmintickou léčbu a upravují střevní mikroflóru po přeléčení. Dodávají rovněž široké spektrum důležitých živin a tím významně zlepšují jídelníček psů krmených komerční potravou. Jejich podáním dochází k utišení podrážděného žaludku a je příznivě ovlivněna imunita.

Veterinární přípravek PÉČE O ZUBY A DÁSNĚ je dalším z řady PET HEALTH CARE a je určen pro šetrné čištění zubů a dásní a napomáhá odstranění bakteriálního plaku z dutiny ústní. Pravidelnou kontrolou zubů a dásní a šetrnou péčí lze předejít zubnímu kazu a bakteriálnímu zánětu, který může vyústit až ve ztrátu zubu. Přípravek má neutrální vůni a chuť a je určen pro šetrné, ale důkladné mechanické čištění zubů kartáčkem. Obsahuje chlorhexidin, který potlačuje tvorbu bakteriálního plaku, mátový extrakt (Mentha piperita, potlačuje citlivost nervových zakončení a má antiseptický a protizánětlivý účinek) a dále v přípravku obsažen meduňkový extrakt a panthenol (Vitamin B5).

Neméně důležitá u psů je péče o srst. Jakkoliv je pes původně zvíře polopouští a savan a v takovýchto podmínkách se prapředci dnešních psů pochopitelně k vodě příliš často nedostali a tudíž museli vystačit s tzv. prašnou lázní, dnešní péče o srst a přípravky k ní určené hrají velký význam pro zdravý a esteticky vhodný vzhled přítele člověka. PÉČE O SRST- JEMNÝ ŠAMPON je šampon pro psy s avokádovým a rakytníkovým olejem, navíc obsahuje také vitamín B3. Dodává srsti pevnost a lesk, napomáhá regeneraci kůže. Je vhodný pro pravidelnou péči o srst a kůži všech plemen psů. Obohacení přísadou avokádového a rakytníkového oleje působí příznivě na srst a pokožku, neboť tyto oleje srst vyživují, chrání a působí antistaticky při česání, zejména je-li dlouhá. Po použití je srst hebká, lesklá a dobře se rozčesává. V šamponu PET HEALTH CARE jsou použity nejjemnější tenzidy, které se používají pro kojeneckou kosmetiku. Důvodem je snaha o co nejšetrnější produkt s maximálním vyloučením jakéhokoliv podráždění psí pokožky. Díky svému složení je šampon maximálně šetrný vůči pokožce a srsti. Srst nebarví ani při dlouhodobém používání a důležité je, že neobsahuje parfém.

Oblastí, kde je třeba věnovat zvýšenou péči našim domácím mazlíčkům je celá řada, ale výše uvedené, zrcadlící se v současném portfoliu PET HEALTH CARE, patří k těm prioritním, zejména ve smyslu prevence. Jedná se o produkty, které jsou tuzemské provenience a vyráběné za přísných kritérií u výrobců zajišťujících produkci pro humánní medicínu a kosmetiku. Kvalita je garantována přísnými kontrolními mechanismy a výroba probíhá za dodržování potřebných standardních operačních postupů od prvního kroku až po závěrečnou adjustaci. Pečlivě vybrané přírodní látky a ingredience, zpracování v nejvyšší kvalitě, veškeré konání s láskou a péčí, které může ocenit především milovník zvířat. To vše se skrývá za novými veterinárními produkty PET HEALTH CARE.

 

Doc. MVDr. Pavel Brauner, CSc.