Zhoršené vidění psa a bolest z důvodu očního onemocnění mohou uniknout i zkušenému chovateli. O to důležitější by měla být prevence a péče o oči psa.
Čemu věnovat pozornost?
Jejich výskyt působí banálně a jsou zcela běžným jevem u psů. Doporučujeme je odstraňovat denně tamponem navlhčeným ve vhodném veterinárním přípravku (např. s obsahem kyseliny borité). Při čištění se nedotýkejte rohovky. Ospalky mohou obsahovat různé nečistoty a prach a tím být přímo zodpovědné za vznik infekce anebo zánětu oka.
Kdy navštívit veterinárního lékaře?
Výrazně žlutá barva ospalků a jejich nadměrná produkce, hnis v koutku oka, mohou znamenat začínající infekci anebo zánět oka. Červené oči, bělma, zamlžená anebo zakalená rohovka (modré oko), pigmentové skvrny na rohovce, nadměrné slzení oka, vychlípení (odtažení) víčka, nadměrné a nadbytečné řasy, ječné zrno, zánět víčka anebo spojivky, výrůstky na oku, krev v oku, skvrny na duhovce anebo její oslabení (neostré kontury duhovky). Když pes odmítá vycházet za tmy ven, má potíže při chůzi ze schodů anebo jakékoliv podezření na snížení kvality zraku psa jsou důvodem k návštěvě veterinárního lékaře a důkladného odborného vyšetření.