Červi jsou vnitřní paraziti, kteří žijí ve střevech. Běžně je má většina zvířat. Ovšem zvíře zamořené parazity neprospívá, lze u něj pozorovat úbytek na váze, chudokrevnost až oslabenou imunitu. Proto psy a kočky odčervujeme pravidelně každé 3 měsíce jako prevenci před vážnými zdravotními problémy.

Čemu věnovat pozornost?

Má je běžně většina zvířat: velmi mladá zvířata, která je získají od matky před porodem anebo po něm (škrkavky), mladá nebo dospělá zvířata zamořená blechami (tasemnice přenášená blechami), dospělá, ale vyčerpaná zvířata, která trpí otravou a jsou náchylná na parazity (vnitřní: škrkavka, měchovec, hádě, tasemnice) nebo vnější (blechy, vši, klíšťata).
Rostou v tenkém střevě. Každý parazit má hlavičku, kterou je přichycen ke střevní stěně. Tělo je složeno z desítek článků plných vajíček, která se po uzrání utrhnou a se stolicí se z těla vyloučí. Vypadají jako smetanově zabarvení červíci o délce 0,5–1 cm. Lze je vidět v čerstvé stolici anebo kolem řitního otvoru.
Hlavní zásadou v boji proti tasemnici je použití látek, které ji budou dlouhodobě dráždit a znepříjemňovat jí život. (Richard H. Pitcairn, D.V.M., Ph.D.)
Chemický odčervovací prostředek může tasemnici zabít, ale někdy způsobí jen to, že se utrhnou všechny články a přitom hlavička zůstane přichycena ve střevě. Z té brzy vyrostou články nové, které zase začnou odcházet z těla zvířete spolu se stolicí. (Richard H. Pitcairn, D.V.M., Ph.D.)
Mnohé rostliny a přírodní látky mají prokázanou antiparazitární účinnost. Vytváří tak nevhodné životní podmínky pro parazity. Dle odborné literatury mezi přírodní antiparazitární prostředky patří: pelyněk, česnek (Bulbus Allii sativi), křemelina (zkamenělé schránky rozsivek, mořských řas), dýňová semínka (Cucurbita pepo), olej z obilných klíčků, enzymy fíků, papáji, kapraď samec (Filix mas), list a semeno senny.
Často zamoří koťata a štěňata, která se nakazí od matky před porodem i po něm. Nákazu nelze rozpoznat v běžných podmínkách chovatele, musí ji stanovit veterinář mikroskopickým vyšetřením stolice. Ovšem jestliže je nákaza těžká, lze si povšimnout vnějších znaků, jako je zvětšené břicho, malá hmotnost nebo průjem a zvracení. Někdy, například u mláďat, jsou vyzvraceny i celé škrkavky. Vypadají jako bílé špagety dlouhé několik centimetrů.
Jsou obecně vzácnější než tasemnice a škrkavky. Těžká nákaza je velice vážná, paraziti způsobují chudokrevnost (anémii). U mladých zvířat s velkým počtem parazitů krev ve střevě způsobuje velmi tmavé zabarvení stolice. Může být řídká a velmi silně zapáchat. Dásně jsou bledé, zvíře je oslabené a hubené.
Tito paraziti jsou celkem běžní a většinou nezpůsobují vážnější příznaky. Obvykle se objeví řídký průjem, který ovšem může souviset s oslabením imunitního systému.
Důležitým faktorem při obraně dospělých zvířat proti škrkavkám je dostatek vitamínu A.

Kdy navštívit veterinárního lékaře?

Veterináře doporučujeme navštívit vždy, když zvíře dlouhodobě neprospívá. Pozorujeme u něj zvětšené břicho, úbytek hmotnosti, řídkou anebo příliš tmavou stolici, bledé dásně, únavu a nezájem o potravu, špatný růst.