PetHealtCare - logo

Ochrana před tasemnicemi a škrkavkami

Ochrana před tasemnicemi a škrkavkami
Ochrana před tasemnicemi a škrkavkami

Červi jsou vnitřní paraziti, kteří žijí ve střevech. Běžně je má většina zvířat. Ovšem zvíře zamořené parazity neprospívá, lze u něj pozorovat úbytek na váze, chudokrevnost až oslabenou imunitu. Proto psy a kočky odčervujeme pravidelně každé 3 měsíce jako prevenci před vážnými zdravotními problémy.

Doporučené produkty
PARAZYX
Parazyx pro psy do 15 kg a kočky

PARAZYX je vhodný pro psy a kočky v době začervení i po přeléčení jako pravidelná preventivní kúra, při sníženém zájmu zvířete o krmivo. V kombinaci s antiparazitiky může příznivě ovlivňovat proces léčby. Při pravidelném užívání PARAZYX napomáhá prodloužení období bez parazitů.

Detail produktuforward

PARAZYX
Parazyx pro psy od 15 kg do 30 kg

PARAZYX je vhodný pro psy v době začervení i po přeléčení jako pravidelná preventivní kúra, při sníženém zájmu zvířete o krmivo. V kombinaci s antiparazitiky může příznivě ovlivňovat proces léčby. Při pravidelném užívání PARAZYX napomáhá prodloužení období bez parazitů.

Detail produktuforward

+

Červi
Má je běžně většina zvířat: velmi mladá zvířata, která je získají od matky před porodem anebo po něm (škrkavky), mladá nebo dospělá zvířata zamořená blechami (tasemnice přenášená blechami), dospělá, ale vyčerpaná zvířata, která trpí otravou a jsou náchylná na parazity (vnitřní: škrkavka, měchovec, hádě, tasemnice) nebo vnější (blechy, vši, klíšťata).

+

Tasemnice
Rostou v tenkém střevě. Každý parazit má hlavičku, kterou je přichycen ke střevní stěně. Tělo je složeno z desítek článků plných vajíček, která se po uzrání utrhnou a se stolicí se z těla vyloučí. Vypadají jako smetanově zabarvení červíci o délce 0,5–1 cm. Lze je vidět v čerstvé stolici anebo kolem řitního otvoru.

+

Chemický odčervovací prostředek
Chemický odčervovací prostředek může tasemnici zabít, ale někdy způsobí jen to, že se utrhnou všechny články a přitom hlavička zůstane přichycena ve střevě. Z té brzy vyrostou články nové, které zase začnou odcházet z těla zvířete spolu se stolicí. (Richard H. Pitcairn, D.V.M., Ph.D.)

+

Účinné látky
Hlavní zásadou v boji proti tasemnici je použití látek, které ji budou dlouhodobě dráždit a znepříjemňovat jí život. (Richard H. Pitcairn, D.V.M., Ph.D.)

+

Rostliny a přírodní látky
Mnohé rostliny a přírodní látky mají prokázanou antiparazitární účinnost. Vytváří tak nevhodné životní podmínky pro parazity. Dle odborné literatury mezi přírodní antiparazitární prostředky patří: pelyněk, česnek (Bulbus Allii sativi), křemelina (zkamenělé schránky rozsivek, mořských řas), dýňová semínka (Cucurbita pepo), olej z obilných klíčků, enzymy fíků, papáji, kapraď samec (Filix mas), list a semeno senny.

+

Škrkavka
Často zamoří koťata a štěňata, která se nakazí od matky před porodem i po něm. Nákazu nelze rozpoznat v běžných podmínkách chovatele, musí ji stanovit veterinář mikroskopickým vyšetřením stolice. Ovšem jestliže je nákaza těžká, lze si povšimnout vnějších znaků, jako je zvětšené břicho, malá hmotnost nebo průjem a zvracení. Někdy, například u mláďat, jsou vyzvraceny i celé škrkavky. Vypadají jako bílé špagety dlouhé několik centimetrů.

+

Měchovci
Jsou obecně vzácnější než tasemnice a škrkavky. Těžká nákaza je velice vážná, paraziti způsobují chudokrevnost (anémii). U mladých zvířat s velkým počtem parazitů krev ve střevě způsobuje velmi tmavé zabarvení stolice. Může být řídká a velmi silně zapáchat. Dásně jsou bledé, zvíře je oslabené a hubené.

+

Háďátka
Tito paraziti jsou celkem běžní a většinou nezpůsobují vážnější příznaky. Obvykle se objeví řídký průjem, který ovšem může souviset s oslabením imunitního systému.

+

Vitamín A
Důležitým faktorem při obraně dospělých zvířat proti škrkavkám je dostatek vitamínu A.

Kdy navštívit veterinárního lékaře?

Veterináře doporučujeme navštívit vždy, když zvíře dlouhodobě neprospívá. Pozorujeme u něj zvětšené břicho, úbytek hmotnosti, řídkou anebo příliš tmavou stolici, bledé dásně, únavu a nezájem o potravu, špatný růst.

Co je nového?
Naše nejnovější články
Všechny články

STAŇTE SE PSÍMI FANOUŠKY!

Facebook
Kontakty
FARMACIA CARE s.r.o.
Míšovická 458/3, 155 21 Praha
E-mail: info@pethealthcare.cz