PetHealtCare - logo

Ochrana před klíšťaty a blechami

ochrana-pred-klistaty.png
Ochrana před klíšťaty a blechami

Klíšťata, blechy, vši, všenky a svrab patří mezi kožní parazity. Kvalitu života zvířat nejenom výrazně snižují, ale zároveň i ohrožují anebo pokud jsou nemocná, zhoršují jejich celkový zdravotní stav.

Doporučené produkty
3D_obojek_X.jpg
FYTO obojek FORTE

Fyto obojek FORTE pro psy a kočky s účinností proti klíšťatům a blechám, s vyšším obsahem přírodní látky Geraniol, vhodný i pro zvířata pohybující se často či trvale v přírodě. Délka 65 cm.

Detail produktuforward

3D_obojek_X.jpg
Fyto spray

Fyto spray je repelentní biocidní přípravek pro psy a kočky s účinností proti klíšťatům a blechám.

Detail produktuforward

fyto-pipeta
Fyto pipeta pro psy do 10 kg a kočky

Fyto pipety jsou repelentní biocidní přípravky pro psy a kočky s účinností proti klíšťatům a blechám.

Detail produktuforward

fyto-pipeta
Fyto pipeta pro psy od 10 kg do 20 kg

Fyto pipety jsou repelentní biocidní přípravky pro psy a kočky s účinností proti klíšťatům a blechám.

Detail produktuforward

fyto-pipeta
Fyto pipeta pro psy od 20 kg

Fyto pipety jsou repelentní biocidní přípravky pro psy a kočky s účinností proti klíšťatům a blechám.

Detail produktuforward

+

Realizací několika kroků lze výrazně omezit možnost uhnízdění parazita na kůži psa a kočky:
  • Čištění koberců, pravidelné vysávání, vytírání podlahy
  • Vytepování pelíšku roztokem, připraveným z přírodního repelentu
  • Péče o srst psa, koupání v šamponu a česání hřebenem s jemnými zuby
  • Sekání trávníku

+

Klíšťata

Než necháte psa pobíhat na zahradě či v přírodě, vyčešte volné chlupy a chomáče, abyste se snáze dostali ke kůži. Pak je vhodné aplikovat veterinární repelentní spray a rozetřít. Tím pravděpodobnost uchycení klíštěte významně snížíte.

Po návratu zvíře prohlédněte. U plemen s delší srstí opět vyčešte. Lze tím předejít uchycení parazita. Pokud je klíště již přisáté, použijte k odstranění zvířete pinzetu nebo háček. Uchopení klíštěte, tah a vykroucení musí být jisté. Ranka po klíštěti je malá. V případě odtržení hlavičky se nic neděje, ranka vyhnisá. Postižené místo ošetřete dezinfekcí, například jodovou tinkturou.

+

Blechy, všenky

Prevence je v tomto případě velmi užitečná. Osvědčují se tablety s obsahem B vitaminu, přídavek kvasnic a malého množství česneku do jídla. Pozitivní efekt má i potírání srsti roztokem připraveným z vody a několika citrónů.

Pokud zvíře přes naši péči občas nějaké klíště anebo blechu dostane, doporučujeme začít s veterinárními přípravky s aktivními látkami založenými na bázi přírodních látek. Pokud jsme zvířeti od blech opakovaně nepomohli, lze použíti i přípravky s obsahem insekticidů. Ty nejčastěji zasahují do metabolismu velmi důležité látky každého živého organismu, acetylcholinu. Insekticidy tím vstupují do přenosu nervového vzruchu v části nervového systému. Na tomto místě doporučujeme zvážit rizika přípravků s obsahem chemických insekticidů a přínos pro zvíře a člověka.

+

Co mohou způsobovat insekticidy?

Nežádoucí účinky insekticidů jsou podrobně popsány v mnohých knihách o farmakologii a mezi odborníky jsou běžně známé. Proto zde vybíráme pouze ty nejčastější, které se mohou objevit po nevhodném nebo nadměrném použití insekticidů:

Organofosfáty a karbamáty: slinění, pomočování, zvracení, samovolná defekace, slabost, křeče, třes, obtížné dýchání, pomalý tep, kožní onemocnění. Karbamáty navíc úbytek kostní dřeně a degeneraci mozku.

Organochlory: přehnané reakce na dotek, světlo, zvuk, křeče, třes. Některé látky z této skupiny mají prokazatelně karcinogenní účinky.

Pyrethriny, Pyrethroidy: kožní a alergické reakce, zvracení, bolesti hlavy, poškození jater. Některé látky z této skupiny mají potenciálně karcinogenní účinky.

+

Lze boj s klíšťaty a blechami zvládnout přírodními prostředky?

Dobrá zpráva je, že mnohé přírodní látky jsou proti blechám a klíšťatům účinné, aniž by představovaly pro nás, psa nebo kočku, potenciální zdravotní riziko. I s přípravky s obsahem přírodních látek lze dosáhnout očekávané výsledky, pokud projevíme dostatek trpělivosti. Veterinární obojek s obsahem aktivních látek založených na bázi přírodních látek, by mohl byt první volbou pro všechny, kdo chtějí proti klíšťatům a blechám postupovat účinně a s respektem k přírodě.
+

Kdy navštívit veterinárního lékaře ?

Pokud Vámi používaný biocidní přípravek obsahuje insekticidy a u svého psa pozorujete některý z nežádoucích účinku popsaných v kapitole Co mohou způsobovat insekticidy, pro jistotu vyhledejte veterinárního lékaře.

Co je nového?
Naše nejnovější články
Všechny články

STAŇTE SE PSÍMI FANOUŠKY!

Facebook
Kontakty
FARMACIA CARE s.r.o.
Míšovická 458/3, 155 21 Praha
E-mail: info@pethealthcare.cz