Klouby jsou zřejmě nejvíce zatěžovanou anatomickou strukturou organismu psa a proto jsou postihovány četnými onemocněními. Kvalitu kloubní chrupavky, kromě dědičné dispozice, ovlivňuje zejména věk a hmotnost psa. Zvýšenou péči o klouby psů je potřeba věnovat v průběhu celého života psa a s péčí začít již v době březosti, kdy se vytváří základ pro formování tělesné stavby nových potomků.

Ačkoliv výskyt jakéhokoliv kloubního onemocnění vyžaduje návštěvu veterinárního lékaře, kloubním onemocněním lze účinně předcházet a stejně tak lze průběh onemocnění mírnit podáváním vhodného kloubního přípravku.

 

Kdy navštívit veterinárního lékaře?

Při poranění, úrazu, po pokousání jiným psem, protože infekce může způsobit infekční artritidu. Při změnách v pohyblivosti zvířete a sníženém zájmu o pohyb. Důležitá návštěva veterinárního lékaře je i v souvislosti s vyloučením dysplazie kyčelního kloubu, při zlomeninách, podvrtnutí, natržení kolenních vazů, vychýlení čéšky. Pravidelné návštěvy veterinárního lékaře jsou nutné po diagnostikování artritidy (infekční, revmatické, degenerativní) anebo nádorů kostní chrupavky.

Na co je třeba si dávat pozor?

Kvalita kloubní chrupavky se v průběhu života zhoršuje, kloub se opotřebovává. Je dobré vědět, že jakmile jsou klouby jednou poškozeny, nedají se opravit. Proto je důležité psovi podávat přípravky s dostatečným obsahem aktivních látek, které chrupavku vyživují, obnovují, podporují elastické vlastnosti kloubní tekutiny, zvyšují pružnost a odolnost chrupavky a tím i celého kloubu již v době, kdy je pes zdravý a nic nenasvědčuje zhoršení zdravotního stavu z důvodu kloubního onemocnění.

Doporučené produkty