Klouby jsou zřejmě nejvíce zatěžovanou anatomickou strukturou organismu psa a proto jsou postihovány četnými onemocněními. Kvalitu kloubní chrupavky, kromě dědičné dispozice, ovlivňuje zejména věk a hmotnost psa. Zvýšenou péči o klouby psů je potřeba věnovat v průběhu celého života psa a s péčí začít již v době březosti, kdy se vytváří základ pro formování tělesné stavby nových potomků.

Ačkoliv výskyt jakéhokoliv kloubního onemocnění vyžaduje návštěvu veterinárního lékaře, kloubním onemocněním lze účinně předcházet a stejně tak lze průběh onemocnění mírnit podáváním vhodného kloubního přípravku.

 

Čemu věnovat pozornost?

Kvalita kloubní chrupavky se v průběhu života zhoršuje, kloub se opotřebovává. Je dobré vědět, že jakmile jsou klouby jednou poškozeny, nedají se opravit. Proto je důležité psovi podávat přípravky s dostatečným obsahem aktivních látek, které chrupavku vyživují, obnovují, podporují elastické vlastnosti kloubní tekutiny, zvyšují pružnost a odolnost chrupavky a tím i celého kloubu již v době, kdy je pes zdravý a nic nenasvědčuje zhoršení zdravotního stavu z důvodu kloubního onemocnění.

Kdy navštívit veterinárního lékaře?

Při poranění, úrazu, po pokousání jiným psem, protože infekce může způsobit infekční artritidu. Při změnách v pohyblivosti zvířete a sníženém zájmu o pohyb. Důležitá návštěva veterinárního lékaře je i v souvislosti s vyloučením dysplazie kyčelního kloubu, při zlomeninách, podvrtnutí, natržení kolenních vazů, vychýlení čéšky. Pravidelné návštěvy veterinárního lékaře jsou nutné po diagnostikování artritidy (infekční, revmatické, degenerativní) anebo nádorů kostní chrupavky.

Doporučené produkty