Pokud jde nejenom o čínskou, ale obecně o východní medicínu, neexistuje žádný výrazný rozdíl mezi jídlem a lékem, z tohoto pohledu jídlo samotné může být lékem, který potřebuje náš pes nebo my sami. Jídlo je považováno za mocný nástroj, který pomáhá vytvářet a udržovat zdraví.

Ze stejné myšlenky vychází i nejslavnější řecký lékař starověku považovaný za zakladatele lékařské (západní) vědy Hippokrates (460-370 př. n. 1.), jehož výrok „nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem“ je dodnes s oblibou citován mnoha výživovými poradci.

Výživa jater

Vzhledem k tomu, že játra jsou největším detoxikačním orgánem, je s nimi spojována běžná asociace očisty organismu. Odtud také pochází představa, že játra jsou plná toxinů. Studie dokazují, že játra jsou filtrem, ale neuchovávají toxiny ve své tkáni. Při posmrtné analýze těl a orgánů různých druhů savců nezbývá v játrech více toxických zbytků než v ledvinách nebo svalech. Z tohoto hlediska je lepší hovořit o podpoře činnosti jater než o detoxikaci. Každý organismus se různými, ale velmi účinnými mechanismy detoxikuje nepřetržitě prakticky od svého zrození, což ovšem nevylučuje fakt, že každý organismus můžeme snadno přetěžovat dietními (v případě psa např. průmyslově zpracované krmivo, v případě člověka např. alkohol) a vnějšími toxiny, kterým jsme všichni každodenně vystaveni, jako jsou znečišťující látky, pesticidy a tisíce druhů chemikálií. Existují také látky, které jaterní tkáň zásadně poškozují. Jsou označovány jako hepatoxiny a patří mezi ně především etanol-alkohol, který může způsobit u člověka cirhózu jater, pro psy je vyloženě toxický. Psi postrádají enzymatické vybavení pro jeho rozklad.

Výživa psa pro zdravá játra

Snížením množství toxinů a chemikálií můžeme snížit množství složitých metabolických procesů, které játra musí udělat pro jejich eliminaci z organismu. Některé jednoduché kroky, které můžeme podniknout, zahrnují konzumaci průmyslově nezpracovaných krmiv a vyhýbání se pesticidům a konzervačním látkám v potravinách, používání čisticích prostředků bez chemikálií, používání přírodních produktů péče o tělo, neboť vše, co naneseme na kůži, se vstřebá do organismu, a vyhýbání se působení jiných chemikálií.

Pro podporu funkce jater dáváme přednost chemicky neošetřeným, nerafinovaným a ideálně organicky vyprodukovaným krmivům. Z hlediska TCM jsou nejlepší potravinou pro játra samotná játra. Játra hovězí, vepřová, jehněčí, králičí, kuřecí. Pozor však na jejich projímavý účinek! Zdrojem bílkovin může být maso hovězí, vepřové, jehněčí a drůbež – kuře, slepice, krůta. Výborné jsou ryby a mořské plody. Vhodná jsou vejce. Pokud máme možnost, využíváme kozí mléko.

Chceme-li zabránit nebo zmírnit stagnaci energie qi v játrech, využíváme v jarním jídelníčku česnek, hořčici, řeřichu, chřest, kořen taro (kolokázie jedlá), zelí, červenou řepu, květák, brokolici, růžičkovou kapustu, tuřín, artyčoky, mrkev, celer, kurkumu, bazalku, mátu, křen, pepř, kardamon, kmín, fenykl, kopr, zázvor, naklíčená zrna, extra panenský olivový olej, melasu, kumquaty, mandarinky, grapefruity a vodní kaštany.

Potraviny se štiplavou příchutí stimulují podle TCM oběh energie qi a krve, zlepšují trávení, rozptylují hlen, odstraňují překážky a zlepšují pomalou funkci jater. Mezi štiplavé potraviny, které můžeme využít na jaře, patří máta, ředkvičky, zázvor, křen, heřmánek a černý pepř.

Zkrmovat zelené potraviny také pomůže odlehčit játrům, podpoří pohyb energie qi a uvede organismus do souladu s ročním obdobím.

Vyživujeme a podporujeme játra tím, že se zaměříme na přídavek zelených potravin bohatých na chlorofyl, tj. kapusta, petržel, kysané zelí. Bohaté na chlorofyl jsou řasy chlorella a spirulina. Z příloh preferujeme špaldu, ovesné vločky, hnědou rýži, quinou.

Výživa psa pro zdravá játra

Vyhýbáme se suché stravě nebo krmení výhradně suchou stravou. Suchá strava přispívá k suchosti tím, že je suchá, a vysoký obsah sacharidů a nižší obsah bílkovin také nevyživuje játra a krev tolik jako dieta s vyšším obsahem bílkovin a nižším obsahem sacharidů. Doporučuji domácí stravu pro psy s přibližně 40-50% bílkovin (svalové a orgánové maso), 20-25% sacharidů (celozrnné potraviny a kořenová zelenina), 25-40% zeleniny, ovoce a bylin.

Funkci jater je vhodné podpořit bylinnými tinkturami (např. kapky ostropestřce) nebo bylinnými čaji (např. jaterní, čisticí s červenou řepou, z řepíku, se smetankou lékařskou – pampeliškou -, fenyklový, kopřivový, heřmánkový, mátový). Z koření můžete pro podporu funkce jater využít ostropestřec mariánský, kmín, kardamon, kurkumu, zázvor, černý pepř, křen, kořen lékořice, bazalku, mátu, bobkový list nebo rozmarýn. Příliš ostrá koření nebo přílišné množství koření naopak mohou játrům uškodit.

Charakteristické procesy při růstu a vývoji hub v přírodě vedou v jejich tkáních k hromadění řady důležitých metabolitů, jako jsou fenolické sloučeniny, terpeny a steroidy, a základních složek buněčné stěny, jako jsou polysacharidy, ẞ-glukany a bílkoviny, z nichž některé mají biologické účinky. Mezi tyto účinky patří i ochrana a regenerace jater. Nejlépe prostudovanou houbou je z tohoto hlediska reishi. Významný účinek je prokazován také u extraktů z hub shitake a maitake.

Důležitý je samozřejmě i dostatečný příjem tekutin – nejlepší je teplá nebo vlažná voda, která podpoří ledviny a vyloučení toxinů močí. Také dostatek spánku i pohybu na čerstvém vzduchu prokáže játrům obrovskou službu. U obou, tedy psa i jeho pána.

Výživa psa

MVDr. Milan Štourač, CSc.
Pes přítel člověka 4 2023