Čemu věnovat pozornost?
Záněty dásní se nejčastěji projevují zarudnutím, otokem, zápachem a bolestivým projevem psa při kontaktu se zaníceným místem. U štěňat vzniká často při výměně mléčných zubů ve věku 4-6 měsíců. U dospělých psů může zánět dásní nejčastěji souviset se zvýšenou tvorbou zubního kamene.
Vzniká postupně a projevuje se jako povlak (bakteriální plak) zejména na povrchových plochách stoliček a špičáků. Vzniká ze zbytků potravy, odumřelé sliznice, za působení mikroorganismů, slin a solí. Pokud zubní kámen zesílí, může tlačit na dásně a způsobovat obnažování zubních krčků. V odchlípené dásni se usazují zbytky jídla, mohou způsobovat infekci a vést k vypadnutí zubů v důsledku postupného uvolnění zubů z lůžka.
Pokud u psa pozorujte zánět dásní, zvolte měkčí potravu, zalijte granule vodou až změknou. Aspoň 1x denně šetrně otřete dásně tamponem namočeným ve vhodném veterinárním roztoku. Přípravek s obsahem chlorhexidinu a jiných dezinfekčních látek, doporučujeme podávat pouze lokálně. Vzhledem k chemické povaze chlorhexidinu, přípravky s jeho obsahem, psům a kočkám, raději nepodávejte v jídle a pití.