Kvalita srsti je zrcadlem zdravotního stavu psa.

Zhoršená kvalita srsti může být důsledkem nedostatku živin, minerálních látek a vitamínů, chronických onemocnění. Na kvalitu srsti mají vliv rovněž endoparaziti, ektoparaziti (vši, všenky, blechy), onemocnění jater, ledvin anebo hormonální poruchy.

Čemu věnovat pozornost?

V průběhu celého roku odumírají chlupy a narůstají nové. Častěji línají feny v době hárání a po něm, během březosti, v době kojení.
Může být způsobeno nedostatkem živin, minerálních látek a vitamínů.
K mytí psa používejte pouze neparfémované veterinární šampony. Obsah přírodních olejů a extraktů ulehčuje rozčesávání a působí antistaticky. Po kvalitním šamponu je srst lesklá a hebká. Kvalitní šampon nezpůsobuje změnu odstínu srsti ani při dlouhodobém používání. Množství šamponu i četnost koupání závisí na délce srsti. Koupání 1x týdně až 1x měsíčně při použití jemného a kvalitního šamponu, nemá vliv na odmašťování kůže a její vysušování. Veterinární přípravek Péče o srst- jemný šampon obsahuje avokádový extrakt a další přírodní látky.
Línání, kvalitu srsti, kůže a třepení drápků lze pozitivně ovlivnit zvýšeným příjmem vitamínů skupiny B, nenasycenými mastnými kyselinami z přírodních zdrojů (např. výtažky z Pupalky dvouleté) a vitaminu H (Biotin). Zvlášť podávání Biotinu je důležité, protože tato látka se přímo zapojuje do syntézy keratinu, která je základní stavební bílkovinou kůže a drápků.

Kdy navštívit veterinárního lékaře?

Při zánětech kůže, např. při mokvavém ekzému na hřbetě, spáncích, kolem uší, ekzémech způsobených plísněmi (na hřbetě, dolních částech končetin), při alergické reakci na blechy (nejčastěji je postižená oblast nad kořenem ocasu), vši a všenky. Návštěva veterinárního lékaře se rovněž doporučuje při alergii na potraviny, akutním zánětu kůže, při prašivině.