zajimav01

Zdají se psům sny?
Je velmi pravděpodobné, že ano, protože někdy ze spaní kňučí, vrčí nebo škubou tlapami, jako když běží. Nevíme jistě, jestli se jim zdají sny složené z obrazů a zvuků, jako lidem, ale podle toho, jak se ve spánku pohybují je zřejmé, že se jim někdy zdá něco pěkného a jindy mají noční můry.

Proč psi zívají?
Lidé i psi zívají ze stresu, z nudy nebo z pocitu úlevy. Zíváním se uvolňují svaly, ale zároveň to umožňuje vdechnout více kyslíku, takže je tělo připravené rychleji reagovat. Zívání je dokonce nakažlivé. Možná se vám bude chtít zívat už je proto, že o něm čtete. I pejsci se mohou zíváním nakazit jeden od druhého nebo i od člověka.

Vidí pes různé barvy?
Jelikož se psů nemůžeme zeptat, víme to jen podle nepřímých důkazů. S jistotou víme, že psí oko má odlišnou stavbu od toho lidského a nepodobá se mu ani počtem buněk, které nám pomáhají rozlišovat barvy. Z výzkumů vyplývá, že svět psíma očima určitě není černobílý, ale je velmi pravděpodobné, že červenou a zelenou psi nevnímají tak jako my, ale rozlišují určité barvy a odstíny. Na rozdíl od lidí ale vidí velmi dobře i za šera nebo i za tmy. Vidí obrysy předmětů kolem sebe, jako by zářily. Také dovedou lépe rozpoznat pohyb a velmi rychlé blikání světla. To by mohlo znamenat, že místo filmu v televizi vidí jen rychle se střídající obrázky.

Jak starý byl nejdéle žijící pes?
Podle oficiálních záznamů se nejstarší pes na světe dožil 29 let a byl to australský ovčácký pes.

Který pes neštěká?
Neštěká pes plemene basenži, němý ale rozhodně není, místo štěkání vydává zvuky podobné jódlování.

Proč se psi točí kolem do kola, než si lehne?
Předpokládá se, že je to určitý způsob „hnízdění“. V přírodě by si pes vyšlapal kolečko do listí, mechu nebo trávy. Doma mají naši pejsci sice pohodlné pelíšky, ale instinkt je instinkt.

Proč mají psi tak velké zuby?
Psi jsou všežravci. Ve volné přírodě by si museli potravu obstarávat sami. Museli by si jí vystopovat, uštvat a zbít. Proto mají dlouhé přední špičáky, které jsou zahnuté dozadu, aby mohly posloužit k zadržení a trhání masa. Stoličky slouží k žvýkání potravy a drcení kostí. Psí zuby jsou velmi účinné zbraně, které mají vždy při sobě. Při dobré výchově se ale naučí jak je používat, aby nikomu neublížila.

Proč nás chtějí psi olizovat?
Olizování je mezi psi projevem náklonnosti. Maminka olizuje štěňátka, aby měla čistý kožíšek, štěňátka zase olizováním naznačují mamince, že mají hlad. Olizování je pro psy spojeno s pocitem lásky a bezpečí. Někdy i dospělí psi olizují svého páníčka, aby mu dali najevo, že ho mají rádi. Olizování je ale také zdrojem informací, protože chuť pomáhá psům upřesnit informace, které získávají čichem. Některá plemena jsou k olizování více nakloněna než jiná. Například zlatý retrívr olizuje každého, na koho narazí.

Proč na nás pes vrčí, když si hrajeme?
Vrčení má mnoho důvodů, psi tenhle zvuk vydávají, když se bojí nebo jako výstrahu, že se máme bát my. Při hře psi ale někdy vrčí, protože napodobují skutečný zápas, podobně, jako když si děti hrají velmi opravdově „na něco“. Nejčastěji pes vrčí, když se s ním přetahujeme, protože to je skutečné měření sil. Pokud pes vrčí, ale je uvolněný a přátelský, není se čeho bát. Pokud by ale cenil zuby a byl by strnulý, tak se hrou okamžitě přestaňme.

Proč se psi míjí obloukem?
Obcházení se obloukem (pokud nejdou psi na vodítku) je u psů forma zdvořilého pozdravu, kdy mají možnost jeden druhého v klidu očichat. Pokud jsou proti sobě přímo čelem, často je to spíše předmětem hrozby nebo hrozícího útoku.

Zdroj: www.psi-kocky.cz

http://www.utulek-trebic.cz/index.php/o-nas/lanky/113-zajimavosti-ze-svta-ps